Αποστολέας Θέμα: moderation  (Αναγνώστηκε 2355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis patouras

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Απ: moderation
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 09:57:25 πμ »
Συνεχίζοντας τη συζήτηση για το forum γενικότερα και με δεδομένο ότι θα γίνει συζήτηση στην επερχόμενη γενική συνέλευση, θα ήθελα να θέσω ένα ακόμα θέμα. Τη δημιουργία μιας υποενότητας στην ενότητα modelhania με τίτλο "θέματα Ο.Σ.Μ.Ν.Χ." στην οποία το Δ.Σ. του ομίλου ή κάποιο άλλο μέλος θα έθετε υπό συζήτηση θέματα/ ιδέες/ προτάσεις τα οποία προκύπτουν κατά το χρονικό διάστημα μεταξύ γενικών συνελεύσεων και τα οποία δεν εντάσσονται σε άλλη από τις υπάρχουσες υποενότητες. Ενδεχομένως και το Δ.Σ. να ήθελε σε κάποια θέματα να ακούσει και τη γνώμη των μελών του ομίλου πριν πάρει κάποια απόφαση.
Δεν ξέρω αν το παραπάνω είναι τεχνικώς εφικτό, αν δεν είναι και η πρόταση έχει αποδοχή θα βρούμε κάποια άλλη λύση.

Αποσυνδεδεμένος jskf16

• Jr. Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 12:53:43 μμ »
Πολυ επιγραμματικα να απαντησω.....

-δεν επιμενω για κλειστο κομματι μια κουβεντα ειπα , απλα ετσι ειναι σε ολες τις λεσχες και μου κανει εντυπωση  , χρειαζεται απλα τωρα δε το βλεπεται και δεν εχει δημιουργηθει ΙΣΩΣ η αναγκη  ;) λογω της τοπικη δυναμικης του.

-δεν εχω κανενα προβλημα να μεταφερει οποιος θελει την οποια ιδεα , οταν καποιος ως φυσικη παρουσια δε μπορει να παρευρεθει , οχι δεν ειμαι μελος.

-Ωπα , οταν λεω επισκεπτη εννοω τον εγγεγραμμενο χρηστη εδω , οι απλοι (για να συννενοηθουμε ;D) επισκέπτες του forum βεβαια δεν μπορούν να κάνουν post η να ψηφίσουν.

Μισο τωρα γιατι εδω χανεται.....να απαντησω στα παρακατω που γραφτηκαν και κλεινω , νομιζω οτι οι θεσεις καλυφτηκαν
!
Η γνώμη μου είναι πως μόνο οι εγγεγραμμένοι στο forum πρέπει να γράφουν η να ψηφίζουν.
Ναι εννοειται , αλλα αν δεν ειναι μελος δε μπορει να ψηφιζει σε κατι που αφορα τον ομιλο , και εκει λοιπον χρειαζεται μια κλειστη περιοχη.Αν θες δημοσια  να κανεις μια δημοσκοπηση οκ , αλλα αμα αφορα τον ομιλο και τα μελης αυτης , οχι δεν εχουν δικαιωμα ψηφου.

Από εκεί και πέρα δε νομίζω πως είναι κακό να βλέπουν όλοι τι λέμε.Ειδικά αν πρόκειται για θέματα καθαρά μοντελιστικά.
Αλιμονο το ειπαμε αυτο..... ;), απλα εγω ως μελος (αν ημουν) ,μπορει να ηθελα να ρωτησω ή να αναρτησω κατι στη κλειστη περιοχη και να μη το βγαλω φορα παρτιδα στο ανοικτο-δημοσια!

....τα λεμε 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2014, 07:53:08 μμ από jskf16 »

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 30, 2014, 04:59:42 μμ »
Η τοπική δυναμική που λες ίσως εξηγεί τελικά αρκετά από αυτά που θέτεις. Από την άλλη μεριά δες πόσοι είναι αυτοί που μετέχουν στην κουβέντα (μαζί με εσένα 4;). Ένα παράδειγμα του τι μπορεί να θέλει κάποιος να μη βγει στη φόρα δημόσια, ίσως βοηθούσε την επιχειρηματολογία σου αλλά και εμάς να καταλάβουμε καλύτερα. Ίσως έχεις κάτι στο μυαλό σου, από τη συμμετοχή σου σε άλλα fora.
Αν πάλι είναι μια "υπόθεση εργασίας" , δλδ τι θα γίνει αν κάποιος κάποτε θα θέλει να......  ε τότε αυτός ο κάποιος ας σκεφτεί (μόνος ή με παρέα) τι τον ενδιαφέρει περισσότερο: η απάντηση της ερώτησης, η ανάρτηση ή η "δημοσιότητα" που θα πάρει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Ornerakis

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 12:48:30 μμ »
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Το όνομα του φίλου Γιάννη σε συνδιασμό με την ημερομηνία ανάρτησης, με ιντρίγκαρε να μπώ στο παρόν θέμα.
Ειλικρινά πρωτοχρονιάτικα με διακατέχει αίσθημα ευφορίας, κανένας θυμός ως και ο εγωισμός μου είναι σε απροσδόκητη καταστολή.
Επειδή είμαι newbie στο forum και στα forums γενικότερα και σε προηγούμενο θέμα με ανάρτηση μου, την είπα σε moderator, θα αναγκαστώ να παραθέσω κάποια προσωπικά δεδομένα γιά να αιτιολογήσω τα γραφόμενα μου.
Είμαι συνταξιούχος μαθηματικός στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και πολύ περήφανος που κατά τα φοιτητικά μου χρόνια η ασφάλεια διέθετε φωτογραφίες μου σε διαδηλώσεις. Προφανώς δεν θα μπορούσα να κρατήσω το στόμα μου κλειστό όταν κάποιος ακόμα και καλοπροαίρετα ή και καλαμπουρίζοντας ήθελε να λογοκρίνει άποψη σε δημόσια συζήτηση και μάλιστα υπογράφοντας με ψευδώνυμο. Στο σημείο αυτό να πώ σε όσους χρησιμοποιούν ψευδώνυμα ή το μικρό τους όνομα ότι θα τιμούσαν τους συνομιλητές τους, αν χρησιμοποιούσαν το ονοματεπώνυμο τους.
Και να φτάσω στο σημείο για τα μέλη-επισκέπτες-δικαιώματα-υποχρεώσεις.
Χρημάτισα ιδρυτικό μέλος του μοντελιστικού συλλόγου Χανίων και τακτικό μέλος μέχρι πριν ένα διάστημα περίπου 2 χρόνων, που αναγκάστηκα να διακόψω την συνδρομή μου όχι γιατί είμαι μάγκας, αλλά επειδή η οικονομική μου δυνατότητα δεν μου το επέτρεπε. Φυσικά έχοντας ενημερώσει όποιους έπρεπε.
Παρ'όλα αυτά ο μοντελισμός είναι αναπόσπαστο κομμάτι του εαυτού μου και παραμένω κοντά στο σύλλογο σ'όλες τις εκδηλώσεις του. Προφανώς λέγοντας και την γνώμη μου όπου πιστεύω ότι πρέπει να την πώ.
Επειδή το επόμενο βήμα μου θάναι να απενεργοποιήσω το λογαριασμό μου στο  forum, παραθέτω τα στοιχεία επικοινωνίας μου:
Κωστής Ορνεράκης
Πλατωνος 7, 73132 Χανιά
τηλ: 2821057535
email: miror60@hotmail.com

Αποσυνδεδεμένος jskf16

• Jr. Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 06:04:55 μμ »
Φιλε Κωστα δε χρειαζεται να διαγραψεις τιποτα  ;) , κουβεντα κανουμε...τα Nickname στα φορουμ ως ειθιστε ειναι μια εναλλακτικη ονομασια στο διαδυκτιο , οποτε ο καθενα οπως θελει εμφανιζεται ως χρηστης!

Οσο αναφορα το δημοσια συζητηση καλο ειναι να μη βγαζει κανεις φορα παρτιδα τα προσωπικα του στοιχεια ουτε εδω ουτε πουθενα , μορφωμενος ανθρωπος εισαι οποτε λεμε 10 πιανεις 100  ;).Εμενα με ξερουν οι περισσοτεροι και καλα μαλιστα! Ονομα επιθετο επισης , εσυ εγραψες αλλωστε στο ποιοι μετεφεραν τα μοντελα στο Ηρακλειο.Μιλησαμε και στο Ηρακλειο οποτε λιιιιγο εκοψες το <<στυλ>> μου  8).Μονο για καλο κανουμε τη κουβεντα εδω και να βγει κατι απο αυτη , οχι για να φυγουν φιλοι-συνμοντελιστες!!

Και εγω σα και εσενα δεν εκανα συνδρομη ακομα και παλιοτερα οταν πρωτο ιδρυθηκαν ως συλλογος/ομιλος που μαζευαν υπογραφες δε μπορουσα να συμμετεχω λογω προβληματων οικονομικων αλλα και υγειας!

Καλη συνεχεια και μεινε In touch , ολοι χρειαζονται!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2015, 06:07:10 μμ από jskf16 »

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 11:05:48 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Κωστή επέτρεψε μου να σου πω κάποια πράγματα:
1. Δεν ήξερα ότι δεν είσαι "μέλος", κατά το τυπικό, του ομίλου και ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα. Εγώ, τουλάχιστον, σε θεωρώ μέλος, κατά το ουσιαστικό, του ομίλου και ως τέτοιο θα σε αντιμετωπίζω.
2. Ως ΜΕΛΟΣ του ομίλου, λοιπόν, δε νομίζω ότι χρειάζεται να δώσεις διαπιστευτήρια για να πεις τη γνώμη σου, όταν το θεωρείς σκόπιμο. Αυτό είναι δικαίωμα, ενίοτε δε και υποχρέωση, όλων μας. Αλίμονο αν χρειαζόταν να τη μετράμε για να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ώστε να μπορεί να λέει την άποψή του (αναφέρομαι στην εμπειρία, στην ιστορία, στην παιδεία, μην πάει ο νους σας αλλού).
3. Θα σε παρακαλούσα τελειώνοντας (με όση επιρροή μπορεί να έχει σε σένα αυτή η παράκληση) να αναθεωρήσεις την απόφασή σου και να παραμείνεις στο forum. Μάλιστα θα σου έλεγα να κάνεις την παρουσία σου πιο έντονη όχι μόνο αναρτώντας και άλλες κατασκευές αλλά και θέτοντας θέματα γενικότερου "μοντελιστικού" περιεχομένου. Διότι εκτός από το "τι χρώμα σώβρακα φορούσαν οι Γερμανοί στο Στάλινγκραντ" υπάρχουν και άλλα ζητήματα...
Αν με εξοργίζει και με στεναχωρεί κάτι σ΄αυτά που γράφεις είναι ότι αισθάνεσαι ότι υπάρχει "κάτι" που σε αναγκάζει να πεις ποιος είσαι και τι έχεις κάνει για να αιτιολογήσεις τα γραφόμενά σου... Δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει αυτή η ανάγκη.
Γιάννη (jskf16) ο Κωστής, και συμφωνώ και εγώ απόλυτα, είπε κάτι απλό για τη χρήση ψευδωνύμων:" τιμώ τον συνομιλητή μου" ούτε εθιμικό δίκαιο του διαδικτύου, ούτε δικαιώματα ούτε τίποτα άλλο...
Καλή συνέχεια, μείνετε όλοι in touch, κανείς δεν περισσεύει! 

Αποσυνδεδεμένος jskf16

• Jr. Member
  • **
    • Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 02, 2015, 03:52:01 μμ »
Εμμμμ...για αυτο λεω οτι οταν ενας ειναι μελος πρεπει να λεει member και οχι Newbie , δηλαδη αυτο και εαν ειναι εκτος εντελως ως στησιμο ενος φορουμ , που καλώς ή κακως ειναι η προεκταση προς τα εξω ενος ομιλου!Πρεπει να φτιαχτουν αυτα , για εμενα.

Καποια θελουν δυστυχως κουβεντα απο κοντα , καπου χανεται το πραμα και ισως εχει να κανει με την απειρια (δε το λεω προσβλητικα) σε φορουμ που απο πισω ειναι ενας συλλογος , ενας ομιλος κ.α. , μπορει να κανω και εγω λαθος , μπορει το πληκτρολογιο που δυσκολευει την εκφραση ,  μπορει να εχετε αποφασισει τα μελη (και για αυτο δε θελω να περασω τα <<ορια>> αφου δεν ειμαι μελος* , σεβομαι την οποια  αποφαση) ,να ειναι χυμα ολο το πραμα εδω.

*και στις εκθεσεις οποτε ειμαι εκει , ξερετε πως και θελω και βοηθαω , παντα διακριτικα , παντα σεβομενος τα μελη!Το ξερουν αυτοι που το ξερουν , το λεω για να τονισω οτι μελος δεν ειμαι αλλα οπου μπορω βοηθαω - θα βοηθαω γνωριζωντας μεχρι που ειναι τα ορια αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2015, 03:53:35 μμ από jskf16 »

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 02, 2015, 08:35:33 μμ »
Ως αλλεργικός σε κάθε είδους διαχωρισμούς δε μπορώ να συμφωνήσω με τις απόψεις σου. Επίσης δεν καταλαβαίνω τι προσφέρει ο διαχωρισμός "μέλος του ομίλου"- "μη μέλος του ομίλου" .
Σε προηγούμενη ανάρτησή σου θέτεις το θέμα της ψηφοφορίας, (ποιός έχει και ποιός δεν έχει δικαίωμα ψήφου...).
Σκέφτομαι λοιπόν πως:
Αν το θέμα αφορά τον Ο.Σ.Μ.Ν.Χ. τότε δικαίωμα ψήφου έχουν τα μέλη και μόνο αυτά. Αυτό έχει να κάνει με το καταστατικό του ομίλου και όχι με το forum. Ο χώρος στον οποίο γίνεται αυτή είναι ο χώρος διεξαγωγής της γενικής συνέλευσης. Χώρος υπαρκτός και όχι "νοητός" όπως του διαδικτύου. Αν το Δ.Σ. του ομίλου ήθελε να γίνει μια ψηφοφορία στο forum φαντάζομαι ότι θα αφιέρωνε και μια παράγραφο στην οποία θα εξηγούσε ποιοι μπορούν και ποιοι δεν μπορούν να ψηφίσουν και ότι θα μπορούσε να ελέγξει αν όλα έγιναν όπως πρέπει.
Αν πάλι το θέμα δεν αφορά με τη στενή έννοια του όρου τον Ο.Σ.Μ.Ν.Χ.  τότε γιατί να μην έχουν δικαίωμα ψήφου και τα υπόλοιπα μέλη του forum που δεν είναι  και μέλη του ομίλου;
Αν ο όμιλος θέλει (τώρα ή στο μέλλον) να έχει την αποκλειστικότητα του forum τότε έπρεπε να είναι από την αρχή κλειστό/κρυφό/μυστικό/αόρατο και μέλη να είναι αποκλειστικά και μόνο τα μέλη του ομίλου. Τέτοια σκέψη νομίζω δεν υπάρχει ούτε θα υπάρξει στο μέλλον.Αλλά ας αποφασίσει η γενική συνέλευση για αυτό.
Η προσωπική μου θέση είναι υπέρ του ανοικτού forum και εναντίον κάθε διαχωρισμού των μελών του. Είμαστε ανοικτοί σε κάθε κριτική από τον καθένα είτε είναι μέλος του ομίλου είτε όχι. Είμαστε ανοικτοί σε κάθε πρόταση που θα βελτίωνε τον όμιλο και τις δραστηριότητές του ανεξάρτητα από την ιδιότητα του μέλους ή μη, του προσώπου που την κάνει.

Αποσυνδεδεμένος Antonis Kouratoras

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 02, 2015, 11:52:55 μμ »
Για να ξεμπερδεψει το πραγμα γιατι πολλα παρεξηγουνται χωρις λογο.
1.Κλειστο φορουμ δε θα υπαρξει καθως δεν ειχαμε κατι τετοιο κατα νου ΠΟΤΕ.
2. Απ οσο εχω ψαξει η παρουσα μορφη φορουμ δεν επιτρεπει την κατ επιλογη ονομασια των μελων του, παρα μονο μια κλιμακα ιεραρχιας ας πουμε αναλογως τον αριθμο των ποστ. Αυτος ο αριθμος μονο μπορει ν αλλαξει δλδ να γινεσαι full member μετα απο 100 η 200 ποστ. Το αφησα ως ειχε καθως το θεωρησα ανουσιο.
3. Κωστα ξερουμε τι ποιοτητας ανθρωπος εισαι και (κακως που στο λεω απο δω) εισαι ενας απο τους ανθρωπους που ειχα εκτιμησει στα πρωτα βηματα του ομιλου ενω ημουν ακομα παιδι. Κανεις δε θελουμε να διαγραφει και θα σε παρακαλεσω κι εγω να ξανασκεφτεις τη προκειμενη διαγραφη σου καθως δεν εγινε κατι σημαντικο κατα τη γνωμη μου. Και η αλλη παραινεση μου ειναι πως ενω υποστηριζουμε ολοι την ελευθερια λογου κατακρινεις την επιλογη ψευδωνυμου αντι ονοματος. Ναι ειναι πιο 'εντιμο' να χρησιμοποιει καποιος τ ονομα του, αλλα δεν μπορουμε να υποχρεωσουμε κανενα στον κοσμο του ιντερνετ να χρησιμοποιει το πραγματικο του ονομα.

Θα ξαναπω πως πηρε υπερβολικη εκταση και σε ασχετο χωρο το ολο θεμα για κατι που αποτελει παρεξηγηση του γραπτου λογου και που εχουν ειπωθει παμπολες συγγνωμες.
Να ζητησω απ ολους τους συμμετεχοντες να παρευρεθουν στον καφε μας να λυσουμε ησυχα και ομορφα την οποια παρεξηγηση; Δυστυχως δε μπορει κι ο Παναγιωτης καθως βρισκεται Αθηνα.

ΥΓ συγγνωμη για το μη τονουμενο αλλα εχω προβλημα στον ΗΥ.

Καλη μας χρονια!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Ornerakis

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 07:40:19 πμ »
Απολογούμαι γιά όποια αναστάτωση προκάλεσα. Ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Και για να ξορκίσω τα καλικαντζαράκια από μέσα μου πριν έρθουν τα Φώτα, λέω να κάνω μιά καινούρια ανάρτηση.

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 03, 2015, 10:52:04 πμ »
Καλημέρα! Αντώνη αν και δεν διαφωνώ γενικά με αυτά που αναφέρεις στην τελευταία σου ανάρτηση, θα κάνω μια παρατήρηση. Με δεδομένη την απουσία του Παναγιώτη πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος χώρος είναι ο μόνος που μπορεί να φιλοξενήσει μια τέτοια συζήτηση. Μπορεί να μην έχει την ζωντάνια ή την αμεσότητα μιας "ζωντανής" κουβέντας, δίνει όμως τη δυνατότητα και στους απόντες να είναι (ουσιαστικά) παρόντες αφού μόνο εδώ μπορούν να διατυπώσουν την άποψή τους όσο πιο άμεσα και έγκαιρα γίνεται.
Για κάποια άλλα θέματα που προκύπτουν από τα "λεγόμενά σου" θα επανέλθω με σχόλια στο προσεχές μέλλον!

Υ.Γ. Περαστικά στον υπολογιστή σου!!

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 11:47:09 πμ »
Το Δικαίωμα στην Ανώνυμη Διαδικτυακή Επικοινωνία.

Με αφορμή την ανάρτηση σχολίων που σχετίζονται με την χρήση ψευδωνύμων στο παρόν forum, θα ήθελα να παραθέσω ορισμένα δεδομένα αλλά και κάποιες σκέψεις.

Το Σύνταγμα της Ελλάδας, η Ελληνική και η Κοινοτική νομοθεσία αναγνωρίζουν και προστατεύουν το δικαίωμα στην ανώνυμη/ψευδώνυμη διαδικτυακή επικοινωνία, θεωρώντας ότι αποτελεί επιμέρους έκφανση του δικαιώματος της ελευθερίας της έκφρασης αλλά και αυτού της ιδιωτικότητας. Είναι γενικά αποδεκτό ότι η επώνυμη έκφραση ενδέχεται να επηρεάσει αρνητικά το περιεχόμενο ενός μηνύματος, περιορίζοντας με αυτό τον τρόπο την πολυμορφία του διαλόγου, εξαιτίας δυσμενών συνεπειών στο πρόσωπο που εκφέρει την γνώμη. Από την άλλη μεριά η επώνυμη επικοινωνία μπορεί να οδηγήσει στη συλλογή αμέτρητων πληροφοριών για την ιδιωτική ζωή του χρήστη, καθιστώντας αυτές διαφανείς και σε τρίτους, καταπατώντας με αυτό τον τρόπο κάθε έννοια ιδιωτικότητας.
Ο αντίλογος στα παραπάνω είναι ότι η ανωνυμία προσφέρει διευκόλυνση στην τέλεση εγκληματικών πράξεων, κάλυψη αλλά και ισχυροποίηση παραβατικών συμπεριφορών.

Ας πάμε ένα βήμα πίσω: τι εννοούμε όταν λέμε ανώνυμη επικοινωνία; Ας δοκιμάσουμε έναν ορισμό:
Ανώνυμη μπορεί να θεωρηθεί κάθε επικοινωνία η οποία δεν περιέχει κανένα στοιχείο για την ταυτότητα του ενεργούντος αυτή. Κατά συνέπεια δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ως ανώνυμη κάθε επικοινωνία που μπορεί να ταυτιστεί με κάποιο πρόσωπο είτε λόγω κάποιων χαρακτηριστικών της είτε βάση κάποιων πληροφοριών που περιέχει. Τεχνικά ανώνυμη επικοινωνία δεν είναι δυνατόν να υπάρξει από τον μέσο χρήστη του διαδικτύου, γι΄αυτό και προστατεύεται και με νόμους που σχετίζονται με το απόρρητο των επικοινωνιών.

Ειδικότερα στον δικό μας χώρο (model Hania forum), έχω την βεβαιότητα ότι η επώνυμη επικοινωνία:
- δεν περιορίζει την πολυμορφία του διαλόγου αφού η έκφραση άποψης δεν θα επιφέρει κάποια δυσμενή συνέπεια στο πρόσωπο που την εκφέρει
- δεν αποτελεί παραβίαση της ιδιωτικής ζωής κάποιου μέλους διότι
   - δεν φακελώνουμε κανέναν
   - με δεδομένο ότι λίγο ή πολύ όλοι γνωριζόμαστε μεταξύ μας είναι σχετικά εύκολο να ταυτίσουμε ένα ψευδώνυμο/άποψη με κάποιο πρόσωπο καθιστώντας την ανωνυμία στην πράξη κενό γράμμα
- αφού δεν έχουμε σκοπό να διαπράξουμε εγκληματικές πράξεις δεν πρέπει να μας ενοχλεί

Με όλα τα παραπάνω θέλω να πω πως τελικά το όλο θέμα έχει να κάνει με την "αισθητική" αλλά και τον πληροφοριακό αυτοπροσδιορισμό του καθενός μας. Η προσωπική μου θέση είναι, νομίζω, ξεκάθαρη.