Αποστολέας Θέμα: ΧΡΩΜΑ BURNT METAL Ή BURNT IRON  (Αναγνώστηκε 1165 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MPS13

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
ΧΡΩΜΑ BURNT METAL Ή BURNT IRON
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 10:56:34 πμ »
Καλημέρα παιδιά!!!

Θα ήθελα σας παρακαλώ να σας ρωτήσω πως θα μπορούσα να πετύχω σε αεροσκάφος το παλαιό χρώμα που είχε η model master "burnt iron" ή 'burnt Metal"?

Ευχαριστώ!!! 

Αποσυνδεδεμένος Antonis Kouratoras

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
Απ: ΧΡΩΜΑ BURNT METAL Ή BURNT IRON
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 03:25:51 μμ »
Καλημέρα παιδιά!!!

Θα ήθελα σας παρακαλώ να σας ρωτήσω πως θα μπορούσα να πετύχω σε αεροσκάφος το παλαιό χρώμα που είχε η model master "burnt iron" ή 'burnt Metal"?

Ευχαριστώ!!!

Αν σου είναι εύκολο εξήγησε τι θες να κάνεις. Για εφαρμογή σε εξαγωγές;

Και καλώς όρισες!  ;D

Αποσυνδεδεμένος MPS13

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 06:43:44 μμ »
Καλώς σας βρήκα Αντώνη!!!

Έχω ένα αεροσκάφος F-15 και θέλω να βάψω τις εξαγωγές το μέρος που φαίνεται εξωτερικά. Η model master από ότι είδα στο διαδίκτυο είχε σε metallizer τα νούμερα 1415 και 1424. Στην εικόνα παρακάτω παραθέτω το πως ακριβώς επιθυμώ να γίνει και η δική μου.

Ευχαριστώ.

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 04:56:26 μμ »
Καλώς σας βρήκα Αντώνη!!!

Έχω ένα αεροσκάφος F-15 και θέλω να βάψω τις εξαγωγές το μέρος που φαίνεται εξωτερικά. Η model master από ότι είδα στο διαδίκτυο είχε σε metallizer τα νούμερα 1415 και 1424. Στην εικόνα παρακάτω παραθέτω το πως ακριβώς επιθυμώ να γίνει και η δική μου.

Ευχαριστώ.

Η φωτό για κάποιο λόγο δεν φαίνεται, αλλά κατάλαβα. Οι κ.κ. Σήφης κ Παναγιώτης θα σου απαντήσουν καταλλήλως!

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:01:36 πμ »
Άν δεν σε ενοχλεί το βάψιμο με μή ακρυλικά και αντέχεις την βρώμα του νίτρου (εμένα προσωπικά που με λες και παράξενο δηλαδή, μου αρέσει), δοκίμασε τα Alclad. Τα χρησιμοποιείς όπως είναι από το μπουκαλάκι αφού το έχεις ταρακουνήσει μέχρι να πεί έλεος, ψεκάζεις και καθαρίζεις αμέσως τον αερογράφο με νίτρο. Στεγνώνουν αμέσως, δεν θέλουν βερνίκι μετά, σηκώνουν wash και δεν θα χαλάσουν εύκολα με το πιάσιμο ακόμα και με γυμνό χέρι. Θέλουν όμως μεγαλύτερη πίεση και κυρίως υπόστρωμα γυαλιστερό. Συνήθως θέλουν μαύρο γυαλιστερό, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που χρησιμοποιείς γκρί. Άν χρησιμοποιήσεις μαύρο και σε άλλη περιοχή γκρί, θα έχεις διαφορετική τονικότητα στο τέλος (χρήσιμο αυτό). Το αποτέλεσμα είναι πλαστικό με όψη πραγματικού μέταλλου. Κοίταξε για ALCAD 104, 108, 113, 121, 123 και 411 - 413(τα δυο τελευταία, δεν είναι μεταλλικά αλλά θα σου δώσουν το εφέ του μπλέ και του κόκκινου του καμμένου μέταλλου). Ό,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε.
Υ.Γ. Καλώς ήρθες στο φόρουμ!

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 02:43:46 μμ »
Εξαιρετικά τα alclad με μόνο μείον την τιμή. Θα τα βρεις 7-8€. Επίσης δουλεύονται αποκλειστικά με αερογράφο.

Αποσυνδεδεμένος MPS13

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 09:42:27 μμ »
#pgpelect: Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμές μελλοντικές συμβουλές σας. Όμως σαν αρχάριος δεν έχω ακόμα την γνώση για χρήση αερογράφου. Πιο πολύ σε αυτή την φάση ρώτησα για να δω αν υπάρχει κάτι σε enamel ή ακρυλικό με πινέλο.

Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 09:00:06 πμ »
#pgpelect: Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμές μελλοντικές συμβουλές σας. Όμως σαν αρχάριος δεν έχω ακόμα την γνώση για χρήση αερογράφου. Πιο πολύ σε αυτή την φάση ρώτησα για να δω αν υπάρχει κάτι σε enamel ή ακρυλικό με πινέλο.

Ευχαριστώ και πάλι.
Παρακαλώ. Μόνο που είμαι ένας και με λένε Παναγιώτη, οπότε μπορείς να μου μιλάς στον ενικό.
Για πινέλο, υπάρχουν σίγουρα Humbrol enamel και Model Master που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Προσπάθησε να βάψεις σχεδόν με στεγνό πινέλο. Δές κι εδώ: http://www.essmc.org.au/Natural_Metal_Finish.html

Αποσυνδεδεμένος sifis balomenakis

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 10:31:19 πμ »
Για πινέλο δες τα ΑΚ INTERACTIVE TRUE METAL. Καλώς ήρθες.

Αποσυνδεδεμένος MPS13

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 08:24:47 μμ »
Ευχαριστώ #sifis mpalomenakis..

Ok Παναγιώτη. Από την Model master υπήρχαν τα 1415 και 1424. Θα ψάξω μήπως μπορώ να βρω.