Αποστολέας Θέμα: ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΩΝ  (Αναγνώστηκε 692 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MPS13

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΩΝ
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 10:22:11 μμ »
Καλησπέρα σας,

Ερώτηση Νο3: Για να προστατεύσω τις χαλκομανίες από την πάροδο του χρόνου κτλ κτλ, σε ένα μοντέλο θα πρέπει υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσω τα υγρά που υπάρχουν για decals?  Μετά την βαφή άμα το περάσω με σπρέυ διαφανές που είναι για τελική στρώση, (gloss, matt, semi-gloss),   θα υπάρχει προστασία? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Sr. Member
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΩΝ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 09:26:39 πμ »
Από τα λίγα που γνωρίζω, τα υγρά που υπάρχουν για τις χαλκομανίες, είναι μόνο για να κάτσουν καλά πάνω στην γυαλιστερή βαμμένη επιφάνεια του μοντέλου (εγώ στην θέση του setter χρησιμοποιώ παρκετίνη, softener κανονικά), δεν παρέχουν όμως προστασία στις χαλκομανίες. Μετά την τοποθέτηση τους και αφού στεγνώσουν καλά, για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις κατά το wash, καλό είναι να περάσεις το μοντέλο ξανά με γυαλιστερό βερνίκι (ή έστω τοπικά στα σημεία που τοποθέτησες τις χαλκομανίες). Για τον χρόνο, νομίζω πως δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν εννοείς το κιτρίνισμά τους. Το μάτ βερνίκι που θα περάσεις το μοντέλο μετά (ή σατέν ή γυαλιστερό, ανάλογα το θέμα σου) θα προστατέψει από το ξεφλούδισμά τους, όχι όμως από το κιτρίνισμα. Αυτά γνωρίζω εγώ, περίμενε όμως και κανενός ακόμα την άποψη.

Αποσυνδεδεμένος MPS13

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
Απ: ΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΧΑΛΚΟΜΑΝΙΩΝ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 09:44:14 μμ »
#pgpelect: Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές.