Αποστολέας Θέμα: HMS Spiraea - Mirage 1/350  (Αναγνώστηκε 1132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

• Full Member
    • Προφίλ
HMS Spiraea - Mirage 1/350
« στις: Οκτώβριος 02, 2016, 08:40:20 μμ »
Ήθελα να ξεκινήσω κάτι μικρό, χωρίς πολλά πολλά και αποφάσισα να κάνω το κορβετάκι της Mirage. Επέλεξα το συγκεκριμένο πλοίο (η εταιρία βγάζει 2-3) γιατί είχε μέσα ρέλια φ/χ. Τυχαία διαβάζοντας μετά, ανακάλυψα ότι το Spiraea είχε δωθεί στο ΠΝ και είχε πάρει το όνομα Θεσσαλονίκη.

Ενώ το μοντέλο στη πρώτη ματιά μου φάνηκε αρκετά λεπτομερές και με πολλά κομμάτια, ξεκινώντας άρχισε ο εφιάλτης. Οι ενώσεις με τα πλαίσια ήταν τεράστιες, με μόνο τρόπο να αφαιρέσεις κάτι το πριονάκι. Και πάλι σε κάποια πολύ μικρά κομμάτια η ένωση ήταν πιο μεγάλη από το κομμάτι! Αρκετά λεπτοκαμωμένα σπάσανε και όσα αφαιρέθηκαν επιτυχημένα ήθελαν καθάρισμα γιατί για κάποιο λόγο, ο καλουπατζής αποφάσισε να βάζει τις ενώσεις σε φανερά μέρη! Τέλος πάντων, τα ψιλοκατάφερα.

Επόμενη έκπληξη ήταν ότι τα ρέλια της ίδιας της εταιρίας που ήταν έτοιμα κομμένα, είχαν ελάχιστα μεγαλύτερο μήκος και δεν έβγαιναν οι γωνίες! Στο δικό τους μοντέλο! Αν προσέξετε σε μία υπερκατασκευή έχω προσθέσει πλαστικό για να μεγαλώσω την πλατφόρμα.

Σε δεύτερη φάση ενώ πολλά κομμάτια ήταν αρκετά ωράια και λεπτά, άλλα πάλι ήταν πολύ χοντροκομμένα, όπως η πλατφόρμα της γέφυρας, την οποία αναγκάστηκα να την ξαναφτιάξω γιατί τα τοιχώματα ήταν πολύ χοντρά. Στην φωτογραφία παρακάτω τα είχα τρίψει, ήταν ακόμη παχύτερα.

Άνοιξα έτσι το ασκί του Αιόλου... και ξεκίνησαν πάλι οι σκρατσιές. Οι φωτογραφίες τα δείχνουν όλα

Συρματάκια και spare φ/χ, καθώς και αλουμινόφυλλο οι συνήθεις ύποπτοι. Πρώτη φορά χρησιμοποίησα miliput για τα προστατευτικά της γέφυρας. Τα ξύλινα καταστρώματα είναι εκτύπωση σε χαρτί.

Τώρα βέβαια αρχίζουν τα δύσκολα γιατί είναι η πρώτη μου φορά που πρέπει να βάψω καμουφλάζ και είμαι λίγο πελαγωμένος.
Αν έχετε καμιά συμβουλή, ρίξτε τη.

Φυσικά θα μπει σε θάλασσα που δεν έχω αρχίσει ακόμη..

Αποσυνδεδεμένος Antonis Kouratoras

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
Απ: HMS Spiraea - Mirage 1/350
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2016, 09:20:42 μμ »
"Ήθελα να ξεκινήσω κάτι μικρό, χωρίς πολλά πολλά..."

Μμμμμ.... Μας έπεισες... :P

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2016, 11:12:27 πμ »
ξεκίνησε και η θάλασσα δειλά δειλα...
Το λιώσιμο του φελιζόλ νομίζω πέτυχε με την πρώτη. Θα τη βάλω να σκάει με την πλώρη και να φαίνεται προπέλα και πηδάλιο έξω από το νερό. Απ' ότι διάβασα αυτά τα σκαριά χοροπηδούσαν αρκετά. Κάποια κενά κλείστηκαν με χαρτί.

Τώρα σκέφτομαι επειδή μου έχει αφήσει πολύ ωραία νερά το φελιζόλ, να τα γεμίσω με ατλακόλ σκέτη ή να περάσω όλη τη θάλασσα με χαρτί υγείας μουλιασμένο;;;; Κλίνω προς το δεύτερο. Εσείς τι λέτε;

---- το αστάρι της vallejo είναι για τα μπάζα ή μου φαίνεται; Ακούμπησε στην πλώρη μια σταλίτσα ατλακόλ και τη σκούπισα απαλά με το δάχτυλο και το αστάρι έφυγε κατευθείαν!!---

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 10:43:19 πμ »
Συνέχεια λοιπόν. Προχώρησα αρκετά.

Για την θάλασσα αποφάσισα να κρατήσω τις γραμμώσεις που έκανε το φελιζόλ και έτσι δεν πέρασα χαρτί αλλά 3 χέρια ακρυλικό αρμόστοκο. Καθώς στεγνώνει "μπαίνει" οπότε θέλει αρκετά περάσματα. Επειδή η βάση είναι μικρή δεν με πείραξε αλλά σε μια μεγαλύτερη είναι σπατάλη υλικού. Τέλος το πέρασα και ένα χέρι γκρι σπρέι.

Το πρώτο μου καμουφλαζ είναι γεγονός! Τα χρώματα τα ανάμιξα με το μάτι (ποτέ δεν ήμουν της απόκυτης ακρίβειας άλλωστε) με ότι είχα διαθέσιμο γι αυτό το μπλε είναι λίγο πιο σκούρο, τα άλλα νομίζω είναι αρκετά κοντά. Περάστηκαν και τα ξύλινα. Αρκετές ατέλειες στην βαφή θα καλυφθούν με φθορές. (Πώς κάνουν άλλοι τέλεια, μουσειακά βαψίματα ποτέ δεν θα το καταλάβω...)

Τελικά έκανα και αυτή τη θάλασσα σκούρο μπλε το γκρι ήθελε πολύ δουλειά... Με σφουγγαράκι (επειδή βαριόμουν να καθαρίζω τον αερογράφο) έκανα τα ανοιχτά μπλε περιμετρικά του πλοίου και στις κορυφές των κυμάτων. Δεν είναι και πολύ καλά αλλά δεν θα φαίνονται και πολύ. και στην συνέχεια πέρασα το πρώτο στρώμα βαμβάκι. Άφησα επίτηδες το μπροστινό μέρος μέχρι να τελειώσω τις φθορές περιμετρικά επειδή το σκάσιμο θα είναι μεγάλο.

Φθορές: πλύσιμο πρώτα με καφε van dyke και μετά σκουριές πρώτα με raw umber και μετά ελάχιστο burnt sienna. Τοποθέτηση του πλοίου στην θάλασσα και τοποθέτηση όλων των υπόλοιπων κομματιών.

Στο επόμενο επεισόδιο: rigging και κύματα! Άντε μπας και ασχοληθώ και λίγο με το καημένο το υποβρύχιο :oops:

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 12:06:35 μμ »
Λοιπόν το κορβετάκι τελείωσε. Μπήκε το rigging με συρματάκι 0,1χιλ (ήθελα να δοκιμάσω το caenis αλλά έπρεπε να είχα αντικαταστήσει το κατάρτι με μεταλλικό και το πλαστικό δεν θα άντεχε στο τέντωμα, την επόμενη φορά λοιπόν) και συνέχεια με τη θάλασσα.
Πρύμνη

Για το σκάσιμο της πλώρης ακολούθησα τα εξής βήματα

1. άνοιγμα ενός κομματιού μπαμπακιού προς τα αριστερά δεξιά και μετά κόψιμο στη μέση με το ψαλίδι και έχουμε τα 2 μισά!

2. Το τοποθετώ πρόχειρα να δω αν μου κάνει.
Βάζω medium στο σημείο που θέλω να κολληθεί ΜΟΝΟ κάτω και λίγο στο πλοίο χαμηλά και τοποθετώ το βαμβάκι.
Περιμένω να στεγνώσει για να "αγκυρωθεί" και το δουλέψουμε πιο εύκολα μετά

3. Όταν στεγνώσει απλώνω απαλά medium στην κάτω μεριά με ένα πινελάκι για να δέσει με τη επιφάνεια και μετά κάνω το ίδιο στην επάνω μεριά. ΠΡΟΣΟΧΗ απαλά ακουμπάω το πινέλο να αφήνει σταγονίτσες, δεν το λούζω! Εδώ βλέπουμε γιατί έπρεπε το βαμβάκι να το τραβήξουμε στο πρώτο βήμα. Έτσι δημιουργούμε την φορά του νερού προς τα έξω. Σε μερικά σημεία τραβάω περισσεύματα με τη λαβίδα και του δίνω το σχήμα που θέλω.

4. Περιμένω να στεγνώσει και μετά παίρνω το ψαλιδάκι και τριμάρω όλα τα κλωστάκια που έχουν μείνει από την προηγούμενη διαδικασία. ΠΡΟΣΟΧΗ το ψαλίδι προς τα μέσα και όχι παραλληλα με το πλοίο γιατί μπορεί να καταλήξετε με το πιο ίσιο κύμα του κόσμου...

5. Τέλος προσθέτω λίγο ακόμα medium στις άκρες και δίνω το τελικό σχήμα στο κύμα. Πέρασα και ένα χέρι όλη τη θάλασσα για την γυαλίσω.

Περισσότερες το φωτό το βράδυ στο show room

Ευχαριστώ

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 12:04:40 μμ »
Ένα μικρό update. Δεν ήμουν ευχαριστημένος με την επιφάνεια της θάλασσας, την ήθελα πιο ρυτιδιασμένη οπότε έβαλα heavy gel medium με το δάχτυλο χτυπητά για να δημιουργήσω τις ρυτίδες. Όταν στέγνωσε ήταν λίγο έντονες οπότε για να το μετριάσω ξαναπέρασα gloss medium όλη την επιφάνεια και νομίζω ότι είναι ότι πρέπει.

Και οι τελικές φωτογραφίες με τη συνηθισμένη μέθοδο της οθόνης. Φυσικά το macro αποκαλύπτει πραγματάκια που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι...

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 10:23:42 πμ »
Νικόλα, διαβάζω τις τεχνικές σου, βλέπω τις φωτογραφίες σου και χαζεύω. Αλλά από καράβια δεν έχω ιδέα, τί να γράψω, "ωραίο" μόνο και συνέχεια; Θα καταντήσω βαρετός. Καμιά φορά μάλιστα σκεφτόμουν να φτιάξω θάλασσα για κάτι Canadair που ζαχαρώνω, βλέπω τις φωτογραφίες σου και λέω, "εύκολο φαίνεται, θα το κάνω". Μετά επανέρχομαι στην πραγματικότητα και κάθομαι στα αυγά μου.
Πάντως τώρα το ωραίο θα το γράψω, άλλωστε η από την αλλοδαπή ορμώμενη ιστοσελίδα που το φιλοξενεί, αυτό μου λέει.... Συγχαρητήρια Νικόλα!

Αποσυνδεδεμένος Kostis Ornerakis

• Newbie
  • *
    • Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:34:15 μμ »
Σου λέω καμμιά φορά για τα μπαμπάκια, αλλά στην 5240 είναι θεικό :D