Αποστολέας Θέμα: Ian McQue inspired ship  (Αναγνώστηκε 116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

• Full Member
    • Προφίλ
Ian McQue inspired ship
« στις: Νοέμβριος 10, 2018, 03:37:45 μμ »
Χαζεύοντας στο διαδίκτυο είχα πέσει πάνω στους πίνακες του Ian McQue με κάτι post-apocalyptic σκάφη που μου κίνησαν το ενδιαφέρον.

Ψάχνοντας λιγο παραπάνω είδα ότι υπάρχουν κάποια μοντέλα από την Industria Mechanika αλλά είναι πολύ ακριβά. Και φυσικά μπήκε πάλι το σκρατσομικροβίο μέσα μου. Μια και δεν είναι πρόκειται για κάτι συγκεκριμένο, αλλά για σκάφη που έχουν φτιαχτεί από scraps, τα πράγματα είναι πιο ελεύθερα στην αναπαράσταση. Έτσι άνοιξα το κουτί με τα spares που έχει πολλά χρήσιμα πραγματάκια μέσα. Επίσης δεν έχει και πολύ σημασία η κλίμακα, μια και τα κάνεις ότι μπορείς να φανταστείς. Στο παιχνίδι μπήκαν και κάποιοι παλιοί μαρκαδόροι των παιδιών, καθώς και καλώδια από έναν παλιό εκτυπωτή.

Βρήκα μια εξωπραγματική κατασκευή από κάποιον άλλο την οποία παραθέτω εδώ:
https://www.therpf.com/forums/threads/ian-mcque-the-last-airborne.262975/

Προφανώς και δεν πάω για το ίδιο αποτέλεσμα, δεν έχω τόση υπομονή αλλά έτυχε να έχω το ίδιο ρυμουλκάκι στην ντουλάπα και ξεκίνησα ακολουθώντας τα βήματά του.

Αυτή τη στιγμή έχω κατασκευάσει όλο το κάτω μέρος με τις μηχανές, το οποίο κατά ένα μεγάλο ποσοστό θα καλυφθεί. Επάνω δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω. Θα είναι και το μέρος που θα προσδίδει την κλίμακα και θέλει λίγη σκέψη παραπάνω.

Μόλις ασταρώσω θα φανεί καλύτερα τι έχει γίνει

Αποσυνδεδεμένος mirrage

• Administrator
  • Sr. Member
    • Προφίλ
Απ: Ian McQue inspired ship
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 09:29:59 πμ »
Φοβερή ιδέα!

Προτείνω να βάλεις κανέναν ρομποτικό βραχίονα στο πίσω μέρος και ίσως κανένα sci-fi κανόνι μπροστά η μήπως έναν συνδιασμό ρομποτικό βραχίονα με κανόνι?
Δες εδώ..https://grabcad.com/library/industrial-robot-robotic-arm-abb-ir1200-1

Επίσης 3d printing is your friend...Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2018, 11:59:05 πμ »
Eεε μα η ικανοποίηση είναι τα σκρατσάρουμε.

Ναί κάποιου είδους γερανό ή βραχίονα θα έχει επάνω απλά δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ σοβαρά με το κατάστρωμα ακόμα.

Του πέρασα και ένα χέρι motip και φαίνεται λίγο καλύτερο τώρα. Κάποιες ατέλειες δεν θα φαίνονται όταν μπουν τα panels από πάνω

Αποσυνδεδεμένος Antonis Kouratoras

• Administrator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 04:36:07 μμ »
Φοβερός φίλε! Πολύ ωραία ιδέα χωρίς όρια ουσιαστικά.